جلد دوم کتاب “خاطرات سفیر” نوشته می‌شود

کتاب خاطرات سفیر - اثر نیلوفر شادمهری

به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم نقد و بررسی کتاب «خاطرات سفیر» در دانشگاه الزهرای تهران فرصتی بود تا نیلوفر شادمهری نویسنده این کتاب، اعلام کند در حال نوشتن جلد دوم این است.
شادمهری در این مراسم گفت تعداد دیگری از خاطرات جذاب دوران تحصیل در فرانسه را می خواهم در جلد دوم بیاورم که فکر می کنم مثل جلد اول خواندنی باشند.
این نویسنده همچنین در این مراسم از استقبال دوستان دوران تحصیل خود در فرانسه خبر داد و گفت آنها از اینکه خاطرات مشترکمان را به کتاب تبدیل کرده ام خیلی هیجان زده شده اند و درخواست کردند که کتاب را برایشان بفرستم.
کتاب «خاطرات سفیر»، نوشته نیلوفر شادمهری، دربردارنده خاطرات دانشجوی مسلمانی است که در فرانسه با چالش های مختلفی روبرو می شود که رعایت حجاب یکی از آنهاست. تصور ذهنی نادرست مردم فرانسه از اسلام و مسلمان و وجود صدها پرسش و باور در این زمینه، کار را برای او که رعایت ارزش های دینی را بر هر چیز دیگری ترجیح می دهد، دشوار می کند.
شادمهری در این اثر که حاصل یادداشت های او در دوران دانشجویی اش در فرانسه است، تصویری کوتاه اما گیرا از فضای جامعه فرانسه و باورهای آنها در قبال مسلمانان نشان می دهد.
راوی این کتاب، دختری است که در آرزوی تحصیل در یکی از دانشگاه های مهم فرانسه راهی این کشور می شود، اما صرفاً به دلیل رعایت حجاب و التزام به قوانین اسلام، دانشگاه از پذیرش او منصرف شده و او به اجبار در دانشگاه دیگری ادامه تحصیل می دهد. او که برای تحصیل به کشور دیگری سفر کرده بود، حالا در یک دوراهی قرار می گیرد.

«خاطرات سفیر» تا کنون به چاپ چهل و دوم رسیده است.

شادمهری در دوران دانشجویی یادداشت های کوتاهی را در وبلاگی به نام «سفیر» از تجربیاتش منتشر می کرد که بازخورد خوبی داشت. به گفته او گاه حتی در برخی از پست ها، ۵۰۰ کامنت از تشویق تا تحقیر نوشته و منتشر می شد.
برداشت های نادرست فرانسوی ها و حتی مسلمانان این کشور از ایران و اسلام انگیزه مطالعه و بحث در این زمینه را در شادمهری ایجاد کرد؛ چرا که او به این نتیجه رسیده بود که بیش از آنکه او را به عنوان یک دانشجو ببینند، به عنوان «ایران» می بینند که باید پاسخگو باشد. او حالا دیگر سفیر ایران شده بود.

دیدگاه‌ها 0

*
*